10 Haziran 2009 Çarşamba

Kuziler?

Lara etrafında her zaman insan olmasını çok sevmiştir. Sosyal bir çocuk diyebilirim kendilerine. Konuşmayı becerdiği bebeklik günlerinden beri "kalabalık, kalabalık..." diye sayıklar durur. Kalabalığı buldu mu keyfine diyecek olmaz/dı. Ama Hollanda'ya taşındığımızdan beri sekteye uğradı çocuğumun sosyal çevresi. En çok kalabalığı ara sıra Türkiye'den gelen dostlar geldiğinde görür oldu.

Okula gidince bir nebze su serpildi içime ama bir süre sonra yeterli gelmez oldu. Eve de arkadaş gelsin istedi. Hatta arkadaşlar evden çıkmasın istedi. Ama olmadı, olamıyor şimdilik. Lara da çareyi "Kuziler" de buldu. Annem buradayken, sanırım birlikte oyun oynarlarken hortladı bu kuziler. Kendilerini tanıştırmamazlık etmeyeyim. Donald Amca'nın yeğenleri Cin, Can ve Cem, yani kısaca kuziler... Kuziler Lara'yla birlikte yatıyorlar, yemek yiyorlar, oyun oynuyorlar, banyo yapıyorlar, hatta okula bile gidip geliyorlar. Aslında çok da faydası oldu bu kuzilerin Lara'nın üzerinde. Onlara iyi örnek olacağım diye -malum kuziler biraz yaramazlar da - baya çabalıyor Lara.

Yalnız başta da dedim ya "kalabalık" seviyor benim kızım, yakında kuziler doğura doğura evin camlarından fışkıracak. Lara kuzilere bir tane prenses kuzi, bir anne kuzi, bir de baba kuzi ekledi. Evden çıkarken Lara'yı toparlamam yetmezmiş gibi bir de kuzi sülalesini toparlar olduk. "Aaaa anne, prenses kuzi evde kaldı, yok okulda kaldı..." diyen Lara'nın hayali kuzilerini sevdik sevmesine de, en kısa zamanda gerçekleriyle yer değiştirmelerini de diliyorum.

Not 1: Sakın ola durumdan korkulmasın! Bu tip durumlar, bu yaş çocuklar da sıkça görülen, sağlıklı ve eğlenceli bir durum.

Not 2: En sonunda, büyüğünden de olsa (yaş 29) Lara'ya bir oyun arkadaşı (babysitter) buldum. Bugün ilk defa gelecek ve birlikte oynayacaklar.

1 yorum:

pecete dedi ki...

Şimdiden hayırlı olsun hem kuziler hem de babysitter. Bebi de bazen birisini sayıklıyor ama daha çözemedik.