30 Mayıs 2009 Cumartesi

Bir dilek tut!

Hafta sonlarında Brüksel’e sık sık gidiyoruz. Genelde kısa süreli bir ziyaret oluyor. Tarihi merkezini gezip, Chez Leon’da midye yiyip, Belçika çikolatasına bir türlü doyamadan veda etmişizdir Brüksel’e çoğu kez. 

Son gittiğimizde daha önce girmediğimiz bir sokağına girdik. Havalar güzelleştiği için sokaklarda gezmek daha keyifli hale geldi. Turistler akın akın bu sokaktan aşağı doğru yürüyorlardı. Biz de elbet görülecek birşey vardır diyerek, takıldık bu insan seline.

Yolda önce bronzdan yapılmış bir anıtla karşılaştık. Turistler için görülmesi gereken önemli yerler arasında yer alan bir anıt. Everard 't Serclaes, kendisi 14. yüzyılda Brüksel’de yaşamış bir şahıs. Kendisini ölümsüz kılan özelliği, Brüksel şehrini 1356 senesinde Felemenkler’den geri almış olması. Ancak kendisi şehrin haklarını koruduğu için bir süikasta kurban gitmiş. İşte onun anısına, daha sonradan bu anıt yapılmış. Bu anıtın şöyle bir özelliği var. Everard 't Serclaes’in anıtına dokunan herkese iyi şans getirdiğine ve dileğinin gerçekleştiğine inanılıyor. Böyle bir efsane olunca, bu yolda ilerlemekte olan turistler 't Serclaes’i ellemekten ve hatta okşamaktan kendilerini alamıyorlar. Anıtın sürekli aynı yerlerinin ellenmesi nedeniyle, belli yerleri diğer yerlerinden daha parlak bir hal almış. Yani insanlar dokunuşlarıyla doğal bir cila yapıyor denebilir.

412px-Everard_t%27Serclaes_01* Resim wikipedia’dan alınmıştır. 

İşte bu sırada kim bilir ne dilekler sıralanıyordur insancıkların kafasında. Kimisi para, kimisi aşk, kimisi sağlık… Aslında yanından geçip gidiyorduk, herhangi bir dilekte bulunma niyetimiz yoktu. Lara kalabalığın ne olduğunu merak edince, onu kucağıma aldım ve anıtın yanına sokuldum. Biraz ürker diye de çekiniyordum aslında. Ona bu anıtı okşarken bir dilek tutarsan, dileğinin gerçek olacağını söyledim. (Dilek = arzu edilen, çok istenen bir şey olarak açıklandı) Hemen kavradı küçük beyniyle ve 't Serclaes’in kolunu ovarken, dondurma yemek istiyorum diye sesli bir şekilde dilekte bulundu. Çocuklar için hayat işte bu kadar basit, karmaşık hale getiren biz yetişkinleriz aslında diye düşüncelere dalarak oradan uzaklaştık.

DSC_0247

Turistlerin o yol üzerinde esas yürüme sebebinin Brüksel’in en önemli görülmesi noktalarından biri olan Manneken Pis anıtı olduğunu öğrenip, bu sevimli, çiş yapan çocuğun önünde resimler çekildikten sonra sıra Lara’nın dileğini gerçekleştirmek üzere dondurmacıya yürümeye geldi. Tüm dileklerimizin Lara’nınki gibi çabucak gerçekleşmesi dileğiyle…

Hiç yorum yok: