19 Mart 2009 Perşembe

Nehir Neuroblastoma'yı yenecek

Nehir'le tanışmamız aslında sıradan bir olay gibi başladı. Zaman zaman posta kutumuza düşen, hüzünlü bir hastalık hikayesi anlatan ve yardım elimizi uzatmamızı isteyen e-postalardan bir tanesiydi, Nehir'in hikayesini bana ilk anlatan. Normalde Allah'tan acil şifalar vermesini dilemekten fazla da birşey yapmışlığım yoktur aslında. Ama Nehir'in hikayesi...

"Nehir geçtiğimiz günlerde ikinci yaşını kutlamış dünya tatlısı bir çocuk. 2008 yılının son aylarında neuroblastoma olarak adlandırılan sempatik sinir sistemi kanseri ile teşhis edilmiş. Nehir'in kanseri geç farkedilmiş ve hastalık oldukça ilerlemiş bir şekilde, konusunda son derece yetkin A.B.D'deki Texas Children's Hospital'a götürülmüş. Annesinin, babasının ve ablasının bir tanesi Nehir, şimdilerde bu hastalığı yenebilmek için, küçücük bir insandan beklenmeyecek olgunlukla mücadele veriyor."

...kalbimi sızlattı. Daha çok küçük, baharın tadını bahçelerde dolu dizgin koşarak, parklarda doyasıya oynayarak geçirecekken, kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat ile geçiriyor günlerini.


Ama inanıyorum; Nehir'in iyileşeceğine ve yaşıtlarından farklı olarak geçirdiği günleri, önümüzdeki yıllarda telafi edeceğine. Karlar eridiğinde, dağlardan çoşarak akan, taze ve ferah sularla dolup taşan Nehir olacağına. Yıllar sonra...inanıyorum; kendinden emin, kendiyle barışık, mutlu ve huzurlu, hayatı doyasıya yaşayan, her gününden keyif alan Nehir olacağına. Gürül gürül akacağına. Ve daha nice güzel baharlar yaşayacağına...

Neuroblastoma Nedir? Nehir'e Nasıl Yardım Edebilirim?

Neuroblastoma 2 yaş altındaki çocuklarda görülen ender bir kanser türü. Tümör sempatik sinir sisteminde oluşuyor ve zaman içerisinde hastalık değişik evrelere geçiyor. Nehir 4. dereceden yüksek riskli neuroblastoma ile teşhis edilmiş. Uzmanlar Nehir'i ameliyat ettiler, kemoterapi gördü ve radyoterapisi devam ediyor. Ama bu tür yüksek riskli durumlarda, bu tedaviler yaklaşık %30 oranında sonuç verdiği için Nehir'e kemik iliği nakli yapılması gerekiyor.

Tedavi yaklaşık 700.000 USD tutuyor. İşte burada ailenin desteğe ihtiyacı var. Ailenin tanıdıkları Nehir'i Kurtaralım diye bir kampanya başlatmış. Ayrıca Amerika'da bağış toplanması için iki ayrı girişim başlatılmış. Maddi konular bir şekilde çözülecektir. Ama önemli olan Nehir bu kadar çabalarken, tedavilere olumlu sonuç verirken, bir çocuğun hayatı söz konusuyken, siz de çorbada tuzunuz olsun istemez misiniz?

Nehir'i Kurtaralım kampanyasının banka detayları:

Akbank Sabancı Üniversitesi Şubesi: (713) 78412 [TL] ve (713) 78413 [USD]

Nehir'e ve ailesine manevi destek olmak ve tedavisini takip etmek için
http://nehir-im.blogspot.com/`u ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok: