25 Mart 2009 Çarşamba

Hızlandırılmış Hollanda Turu

Bundan seneler önce, bir arkadaşım Hollanda'ya gezmeye geldiğinde onun çektiği resimlerde görmüştüm minyatür Hollanda'yı yani Madurodam'ı. Bu haftasonuna kısmetmiş gidip bizzat gezmek. Hollanda'ya gelen turistlerin en uğrak yerlerinden biri. İstanbul'da da yaklaşık altı sene önce Miniatürk'ü açmışlardı. Her iki mekanın da ortak özelliği ülkenin önemli yapıtlarının belli bir ölçekle küçültülmüş hallerini barındırıyor olmaları. Bir anlamda turistik ve kültürel anlamda gezip görmek istediğin yerleri hızlandırılmış bir şekilde gezebiliyorsun. Tabi gidip yerinde gezip görmekle, yaşayıp hissetmekle aralarında dünya kadar fark var. Ama yine de böyle minyatür şehirleri ziyaret etmek keyifli bir haftasonu aktivitesi olabilir. Bizim için ayrı bir faydası da oldu. Hollanda'da görmek isteyebileceğimiz ama daha önceden haberimiz olmayan birkaç yerden haberdar olduk. Böylece haftasonu gidip gezilecek yerler listemize birkaç ekleme yaptık.

Hollanda Peynir Müzesi Meydanı, Alkmaar- Dünyaca meşhur Hollanda peyniri Alkmaar'daki peynir pazarında. Solda ön cephesi görünen binada eskiden peynirler tartılıp satılıyormuş. Şimdilerde bina Hollanda Peynir Müzesi olarak kullanılıyor. Yaz aylarında Edam, Gouda ve Alkmaar'da hala peynir pazarları kuruluyor.

Dam Meydanın'daki Kraliyet Sarayı, Amsterdam - Belediye binası olarak inşa edilmiş (1648) ve yaklaşık 1,5 asır bu şekilde hizmet vermiş. Napolyon binayı saray olarak kullanmak isteyince, yeniden dekore edilmiş ve hala saray olarak kullanılıyor. Kraliçe Beatrice resmi davetler, resepsiyonlar, konferanslar ve sergiler için sarayı hala kullanıyormuş. Meydan Amsterdam'ın en gözde turistik mekanlarındandır ve güvercinler bu meydandan hiç eksik olmazlar.
Hiç yorum yok: