21 Mart 2009 Cumartesi

Baş döndürücü sümbül

Duydum ki, havalar soğuk gidiyormuş Türkiye'de. Burada ise hava tam tersi, neredeyse 8 gündür hiç yağmur yüzü görmedik. Her gün, güneş gökyüzünden ısıtıyor içimizi. Bu, Hollanda şartlarında pek sık rastlanan bir durum değil. Önceleri her mevsimden ayrı keyif aldığımı ve hiç birini, bir diğerinden ayırmadığımı düşünürdüm, ama artık öyle değil. Ben bahar insanıyım, ilkbahar birinci tercihim, sonbahar ikinci.

İşte havalar böylesine güzel olupta, baharı müjdelerken, benim evimden de bahar çiçekleri hiç eksik olmuyor. Mor sümbüllerle çok hoş bir aranjman yaptım, ama önceden uyarayım. Sümbüllerin inanılmaz baş döndürücü (gerçek anlamda söylüyorum) bir kokusu var. Bu yüzden yaptığınız aranjmanı, evde en çok vakit geçirdiğiniz yere koymak yerine, biraz daha uzakta bir yere koymanızı tavsiye ederim. Böylece uzaktan, arada burnuza çok hoş bir koku gelecek.

Öncelikle aranjman için gerekli olan malzemeler:

- Fanus şeklinde bir vazo

- Büyük vazonun içine sığacak daha ufak cam bir bardak

- Çakıl taşı

- 8 adet sümbül

Hazırlanışı:

1. Cam bardağı fanus vazonun içerisine yerleştiriyorsunuz. Eğer arzu ederseniz kare şeklinde bir vazo da kullanılabilir.

2. Cam bardakla fanus arasında kalan kısmı çakıl taşları ile dolduruyorsunuz. Cam bardak kapanana kadar çakıl taşlarını fanusun içerisine doldurmak gerekiyor. Çakıl taşı yerine, geçiş sağlamak için başka malzemeler de kullanabilirsiniz. Kahve taneleri, makarna, renkli ipler gibi. Bu artık sizin yaratıcılığınıza kalmış.

3. Sümbülleri bir demet haline getirip, cam bardağın içerisine oturtuyorsunuz. Sümbülleri sabitlemekte zorlanıyorsanız, çiçek bandı veya lastik kullanarak demeti sıkılayıp, sabitleyebilirsiniz. Böyle çalışması daha kolay olacaktır.

4. Son olarak da cam bardağa su koyuyorsunuz. Suya hergün ilave yapmayı unutmayınız. Çünkü sümbüller hızlı bir şekilde cam bardaktaki suyu tüketeceklerdir.

Not: Sümbüller çiçek süngerlerini sevmezler. Ayrıca sığ suya konup, hergün taze su eklenen sümbüller daha uzun ömürlü olurlar.

Hiç yorum yok: