23 Şubat 2009 Pazartesi

Karnaval

Karnaval çılgınlığı... Her bahar, Paskalya'dan 7 gün önce Hollanda'nın büyük bir kısmı eğlencenin dibine düşüyor. Ve bu yılda Karnaval yine başladı, meydanlar süslendi, insanlar garip ve komik kostümler giyme yarışına girdi. Karnaval süresince galonlarca bira tüketiliyor, dans ediliyor, şarkılar, marşlar söyleniliyor ve çılgınca eğleniliyor. Baharın gelişi kutlanıyor.
Aslında günümüzde kutlanan Karnavalın geçmişi, 2. Dünya Savaşı sonrasına dayansada, kökeni çok daha eskiye dayanıyor. Baharın gelişi hemen hemen bütün kültürlerde değişik şekilllerde kutlanır. Hollanda'daki ortaçağ hıristiyanları da, Karnavalı, 40 gün boyunca et yenilmeyen Paskalya'dan önce son bir yeme, içme ve eğlenme fırsatı olarak görmüşler.


17. yüzyılda gerçekleşen reformlar esnasında Rehn ve Maas nehirlerinin kuzeyinde kalanlar Protestan olurlarken güneyde kalanlar Katolik kalmaya devam etmişler. Zaman içerisinde kuzey bölgelerde Karnaval kutlanmaz hale gelirken, güneyde kutlamalar günümüze kadar sürdürülmüş.
(Kaynak: http://www.nlplanet.com/almanac/carnival)

İşte bizde Karnavalın en hararetli kutlandığı bu güney bölgesinde oturduğumuzdan böylesine değişik, renkli ve eğlenceli bir olayı tecrübe etmiş olduk. Aslında hayatımızda Lara olmasaydı , belki bu kadar da içli dışlı olamazdık. Kenardan, göz ucuyla seyrederdik ama bir parçası olamazdık.

Evet nasıl bir parçası olduk, bizde ne gibi güzel anılar bıraktı, bunlarda en kısa zamanda bir sonraki yazımda...

Hiç yorum yok: